האם לימודי אנגלית או שפה שנייה בגיל הרך פוגעים או מעכבים את רכישת השפה הראשונה?

גני ילדים ומסגרות חינוכיות שונות מלמדים או חושפים את ילדינו לאנגלית עוד בטרם הם שולטים בעברית
המהלך הטבעי והפלאי של רכישת השפה המדוברת על ידי ילדים רכים, ממחיש את כושר הלמידה שקיים בגיל הרך. הם מסוגלים לקלוט מספר שפות בו זמנית, כשרון ההולך ונחלש לקראת התקופה בה בחרנו להתחיל ללמד שפה שנייה.

 

ליהנות מכל העולמות...

איך לטייל עם ילדים בחו"ל ולהרוויח מעוד כמה בחינות...
העומס בשדה התעופה מזכיר לנו שזהו זמן חופשה... הלחות האיומה מתחלפת בנופים אחרים – זמן משפחה. אחרי שדאגנו לדרכונים, בחרנו יעד, ארזנו את כל הבית וגם קצת של השכנים ו... סוף סוף הגענו שלווים ומחויכים , ועכשיו התור בכלל לא דביק, והאדיבות זורמת בכל פינה, ובכלל העיניים לא מטיילות על צגי מחשב וטלוויזיה – זה הזמן לפגוש אנשים ולהרחיב עולמות ואולי גם ללמוד ולהתניע את המילים החדשות – לכם ולילדכם


ללמוד דרך כל החושים....

תארו לעצמכם קבוצת ילדים מסיירת במוזיאון, תוך כדי הליכה הם מאזינים למדריך, מסתכלים על המוצגים , עומדים על קצות הבהונות כדי לראות טוב יותר מוצגים מרתקים, מתפסים על מטוס קרב ישן ומרגישים טייסים לרגע או אולי חופרים בחול על מנת לגלות ביצי דינוזאור או חרסים ישנים כארכיאולוגים צעירים. השילוב של הקשבה, ראייה, והתנועה בחדר יחד עם ההתנסות וגירוי של יצר הסקרנות והמחשבה יוצרת חוויה ארוכת טווח הקושרת את פיסות המידע עם זיכרון ועם התנסות חוויתית משמעותית.

 

שפה שנייה בגיל צעיר ...

חתול אחד רדף אחרי עכבר, רצו רצו , ואז ניכנס העכבר לחור ישב שם וחיכה עד שהחתול יתייאש ויעזוב. אחרי כמה דקות שמע נביחות של כלב וחשב – אם יש כלב בסביבה – יש להניח שהחתול הלך ויצא. מיד כשיצא תפס אותו החתול – לפני שטרף אותו פנה העכבר לחתול ושאל – שמעתי נביחות – איך זה שלא ברחת? ענה החתול –" לא ידעת ?! היום בשביל לשרוד צריך לדעת שתי שפות"

 

תנו לילדיכם עולם גדול יותר...

ילדים מתחילים ללמוד שפה הרבה לפני שהם אומרים את המילה הראשונה, ולפני הקשקוש הראשון ששפתיהם משמיעות. ילד שזה עתה נולד יודע להבחין בין שפת אימו לשפה אחרת. למעשה המלמול הראשון והבכי הראשון הם הקשבה ל... ולמידה מ.. למבנה השפה של הוריהם והמטפלים בהם.

 

איך לומדים שפה

שפה היא המפתח לחיים חברתיים , הכלי שמאפשר לנו לבנות את מגדלי בבל שלנו.

איך לומדים שפה - כמו ששיר נולד " זה מתחיל מבפנים ומתגלגל החוצה...."

מחקרים הוכיחו שתינוקות שומעים כבר ברחם אימם, אמהות בימינו מצמידות אוזניות לבטנן המתעגלת עם מוזיקה כזו או אחרת, אבות מדברים אל תינוקם עוד בטרם ראו את פרצופו. עולם של מילים.