שפה שנייה בגיל צעיר ...

חתול אחד רדף אחרי עכבר, רצו רצו , ואז ניכנס העכבר לחור ישב שם וחיכה עד שהחתול יתייאש ויעזוב. אחרי כמה דקות שמע נביחות של כלב וחשב – אם יש כלב בסביבה – יש להניח שהחתול הלך ויצא. מיד כשיצא תפס אותו החתול – לפני שטרף אותו פנה העכבר לחתול ושאל – שמעתי נביחות – איך זה שלא ברחת? ענה החתול –" לא ידעת ?! היום בשביל לשרוד צריך לדעת שתי שפות"
וזה בדיוק עניינינו...
שפות ושליטה בהן נותנות לנו מפתח לדלתות חדשות ובכפר הגלובלי שאנו חיים בו ברור שאנו זקוקים לכמה שיותר מפתחות..
ומתי מתחילים... כמה שיותר מהר.
לימוד שפה חדשה בכל גיל זוהי חוויה מתגמלת ומהנה בהרבה מובנים. בכל גיל זהו ניסיון מעשיר אך לילדים זוהי חוויה מתגמלת במיוחד.
במילים פשוטות – התחלה מוקדמת מציעה את מגוון האפשריות הרחב ביותר והמתגמל ביותר במיוחד לילדים.
ילדים מבינים באופן אינטואיטיבי כי שפה היא משהו שיש לחקור, לשחק, ליהנות ולקבל תחושה של הצלחה. התלהבותם היא מדבקת מצד אחד ויעילה מצד שני. המהירות שבה ילד לומד את שפת האם הראשונה שלו היא מדהימה וכהורים אנו נפעמים לצפות ולראות את הקסם
כהורים אנו צופים ורואים כיצד ילדינו מוסיפים לאוצר המילים שלהם בכל יום מילים חדשות בחיוך ענק וחוויה של הצלחה " אני מבין ויודע" הדרך וההנאה שבה ילדים חוקרים את שפתם הראשונה מכינה את הקרקע ללימוד שפה נוספת גם אם אין סיבות אחרות בכלל.
אבל יש סיבות רבות – מדוע כדאי להתחיל ולהיחשף לשפה חדשה מוקדם ככל הניתן והרשימה שלפנינו לא תמצה את הסיבות והיתרונות של חשיפה מוקדמת לשפות אך נציין את החשובות והבולטות שבהן.

 

ביטחון עצמי גבוה יותר
ילדים מגלים דברים חדשים בכל יום, אבל לימוד שפה חדשה היא חוויה מתגמלת במיוחד – בכל גיל. אצל ילדים חווית ההצלחה  תחושת ההישג המגיעה בצעדים הראשונים שהם עושים בלימוד שפה שנייה מעוררת אצלם את הרצון וההתלהבות מלימודים בכלל. והיות ובגיל צעיר הילדים מפתחים "חלונות למידה" , "חלון הזדמנויות"  - שבו לימוד שפה היא אינטואיטיבית וטבעית , ההנאה והקלות שבה קורה התהליך מעלה ומעודדת את ביטחונם העצמי ברצון לחקור וללמוד ולגלות דברים חדשים.

 

סטרט אפ למוח
ג'יימס פלין – מדען ידוע וחוקר מוח מכובד טען כי "המוח הוא כמו שריר – אפילו יותר ממה שניתן לשער... יש לתת לו תרגול קוגניטיבי . אין זה רק חתיכת חמר אפורה עליה מוטבעים סימני ידע – אם לא מתרגלים הסימנים נעלמים" מחקרים שנעשו על ילדים הדוברים שתי שפות מוכיחים כי חשיפה ליותר משפה אחת מהווה דרך מצוינת להגמשת ותרגול שרירי המוח ובנייתם! נימצא כי אצל ילדים דו לשוניים צפיפות תאי המוח גדולה יותר. צפיפות גדולה יותר של החומר האפור במוח אחראית לעיבוד מידע יעיל יותר, זיכרון, דיבור  ותפיסה סנסורית. ואם ניתן לומר במילים פשוטות – לימוד שפה שנייה שווה למעשה להתעמלות ושמירת הכושר של המוח.


ציונים גבוהים יותר בבחינות
מספר חוקרים הוכיחו כי תלמידים שלמדו שפות זרות השיגו ציונים גבוהים יותר מחבריהם שדוברים רק שפה אחת במבחנים סטנדרטיים בכל התחומים וכן בבחינות הפסיכומטריות. מחקרים ודוחות מהאוניברסיטאות המובילות בארץ ובחו"ל מצאו סטטיסטית כי תלמידים עם ניסיון ולימוד של לפחות 4 שנות לימוד של שפה זרה השיגו ציונים גבוהים ב 140 נקודות(מתוך 800) מתלמידים שלהם ½ שנה או פחות ניסיון בשפה שנייה – בתחום של הבנת הנקרא וכן עד 150 נקודות הפרש במתמטיקה ובכתיבה.

מבטא ודיבור כדוברי שפת אם
ילדים מחקים את מה שהם שומעים ובאופן מפתיע גם ממש טובים בפעולה זו. האוזניים הרגישות שלהם עוזרות להם להבחין ולהעתיק באופן מדויק את הצלילים והמבטאים השונים. הם מבחינים בין צליל וטון שונים במקום שבו אפילו המבוגרים לא מצליחים. למבוגר – הניסיון לנסות לדבר ספרדית כמו אנטוניו בנדרס מ "אויטה" מוביל אותנו לחיקוי עלוב ולא תמיד מוצלח מה שלא נותן לנו חווית הצלחה שפתית נהדרת במיוחד – אך מחקר שנערך באוניברסיטת UCLA הוכיח כי מבוגר שנחשף לשפה בגיל צעיר בסופו של דבר ידבר כמו דובר שפת אם – "אנטוניו בנדרס" בשבילכם בספרדית. חשיפה לשפה בגיל צעיר תוביל לכך שילדכם ידברו את השפה בגיל מאוחר יותר כמו שפת אם.


כישורי קריאה גבוהים ומתקדמים
מחקר שנערך באוניברסיטת יורק שבקנדה חושף כי הידע שיש לילדים השולטים בשתי שפות נותן להם יתרון משמעותי בלימוד הקריאה.


יותר הזדמנויות באוניברסיטה ובקריירה
אוניברסיטאות ומכללות מציבות כתנאי קבלה כיום את ידיעת האנגלית שכן חומר רב כתוב בשפה זו, ידיעת שפה שנייה ושלישית מציב את המתקבלים במקום טוב יותר הן מבחינת הקבלה והן מבחינת הלימוד עצמו. ככל שעולמינו נעשה יותר ויותר גלובלי ועסקים נשים בכל העולם עלינו לתת לילדינו את הכלי הראשון לפתוח אופקיהם – שפה שמדוברת בכל העולם.

השקפת עולם רחבה יותר
טיול בחו"ל הינה חוויה מעשירה לכל אחד, לא רק מבחינת ביקור במחוזות חדשים , אלה גם מפגש עם תרבויות ותפיסות עולם שונות. אבל לנסוע לחו"ל ולהרגיש נוח מבחינת השפה שבה מדברים בארץ היעד פרושה לעשות יותר מלבד לצפות בנופים אחרים. היכולת להרגיש חלק מתרבות אחרת, כאילו שאינך זר לגמרי או רק תייר. כמו לקרא שירה בשפה שונה פרושה לא רק להבין את משמעות המילים אלה גם לשמוע את המוזיקה והחיים שמאחוריה. ליהנות מהמקצב השונה. לחוות.


תפיסה טובה יותר של שפת האם ואוצר מילים גדול יותר.
בד"כ אנו משתמשים בשפת האם שלנו בלי לחשוב בכלל  על המבנה הלשוני או התחבירי שלה וזה נורמאלי לחלוטין אבל , הניסיון בלימוד שפה שנייה מביא להבנה טובה יותר של המבנה הלשוני של שפת האם. ילדים משתמשים בחוקים שהם מכירים משפה שנייה כדי לחזק את ידיעותיהם בשפה הראשונה – לימוד השפה עצמה גורם להם לתהות ולשים לב כיצד בנויה השפה אותה הם מכירים. הם נהנים להשוות ולנסות למצוא זהות בין השפות השונות. הרפתקה שפתית.

בנייה ושמירה על קשר בין משפחה וחברים
בהיותינו מדינה קולטת עלייה לרבים מאיתנו יש בני משפחה או חברים שדוברים שפה אחרת. היכולת לתקשר עם אותם חברים בשפתם מעודדת בניית גשר תרבותי

 

פעילות משפחתית משותפת
החיים המודרניים קדחתניים ומלאים סתירות . חשיפה לשפה כמשפחה אינה דורשת בהכרח להסיע את ילדך למקומות אחרים או להיות בעת ובעונה אחת באלף מקומות. התחילו את התהליך בקטן. זוהי השקעה שיתרונותיה רק ילכו ויגדלו עם הזמן ואת פרותיה תוכלו לקטוף במהרה. התחילו עכשיו וראו איך חלון ההזדמנויות שלכם ניפתח לרווחה
תנו לילדכם את הסטרט אפ הראשון שלו – שפה שנייה כחוויה של הצלחה.
חשיפה לשפה חדשה אינה בהכרח למידה יקרה ורישום לתוכניות יוקרתיות בגיל שנה
היא יכולה להתבצע באוטו – על ידי הקשבה לשירי ילדות באנגלית למשל "אנגלית זה איזי" שמביא את שירי הילדות הראשונים כמו שהם בצליל ובניגון האמריקאי בלי לערבב את שתי השפות. תופתעו לראות כמה מהר הילד שר את השיר כמו שהוא – אנגלית. אין צורך לתרגם. השירים מושרים על ידי זמרת אמריקאית , בצליל הנכון ובמבטא המקורי.
היא יכולה להתבצע בבית מול הטלביזיה על ידי צפייה בתוכניות ילדים בערוצים דוברי אנגלית דוגמת BBC PRIME , צפייה בסרטי דיסני בשפת המקור שלהם או צפייה חוויתית בקלטת "אנגלית זה איזי" במעודדת את הילדים לצפייה פעילה וחיקוי תנועתי – מה שתורם ללמידה משמעותית יותר שכן הוכח שילד הנמצא בפעילות יותר חלקים של המוח שלו נמצאים בפעילות ולכן קולטים טוב יותר.
הקלטת פותחה והופקה על ידי טובי המומחים להתפתחות שפתית וטובי אנשי ההפקה בארץ ובחו"ל.
ניתן להשיגה בכל חנויות הספרים והמשחקים בארץ – "אנגלית זה פשוט" – נסו ותיהנו
ואם כבר חוגי אנגלית אז חוג בשילוב אנגלית  - חשיפה ולא למידה – חוויה דרך מקום של הנאה דוגמת חוג ג'ימבוליש במתנ"ס – תנועה ואנגלית.