ליהנות מכל העולמות

איך לטייל עם ילדים בחו"ל ולהרוויח מעוד כמה בחינות...
העומס בשדה התעופה מזכיר לנו שזהו זמן חופשה... הלחות האיומה מתחלפת בנופים אחרים – זמן משפחה. אחרי שדאגנו לדרכונים, בחרנו יעד, ארזנו את כל הבית וגם קצת של השכנים ו... סוף סוף הגענו שלווים ומחויכים , ועכשיו התור בכלל לא דביק, והאדיבות זורמת בכל פינה, ובכלל העיניים לא מטיילות על צגי מחשב וטלוויזיה – זה הזמן לפגוש אנשים ולהרחיב עולמות ואולי גם ללמוד ולהתניע את המילים החדשות – לכם ולילדכם


הנה כמה עצות...
טיסה לחו"ל הינה חוויה מרתקת, וזוהי גם הזדמנות לתרגל ולהשתמש באנגלית . בין אם זה בטורקיה או באירופה או אפילו ארצות הברית – האנגלית הינה השפה שבה אנו מתקשרים עם האנשים והתיירים מכל העולם – גם אם אנחנו בקבוצה של חברים הדוברת עברית – יש עדיין צורך להשתמש באנגלית. שפה אינה רק צלילים – שפה היא תרבות אחרת – וכפי שנאמר – ברומא – נהג כרומאי – יש לזכור להשתמש בכל הביטויים המביעים כבוד ואדיבות – ואין שיעור יותר טוב מזה לילדיכם.
אומנם בעולם ובאירופה במיוחד – מדברים שלל שפות השונות מהאנגלית – אך אין להכחיש כי האנגלית הינה שפה אוניברסאלית ומדוברת בכל מקום.


לפני שנוסעים ...
להיכנס לאווירה – כדאי לשוטט מעט באינטרנט ולקרא על המדינה אליה אנו נוסעים – להראות לילד תמונות , למצוא אגדות וסיפורים המאפיינים את הארץ אליה נוסעים , אולי להכין בבית מאכלים אופייניים, ולרשום ולתרגל מילות מפתח בשפת המקום .


יומן מסע...
לא להיבהל, לא מהסוג שהמורה בבית ספר הייתה מבקשת – אלה מנקודת מבטו של הילד – תנו לו מצלמה חד פעמית וניירות לצייר – ותנו לו לתפוס את הרגע – לא לשכוח לכתוב מה הוא רואה בשפה שלו. הפכו את זיכרונות למזכרות.


היו אקטיביים !
גם אם אתם כבר מכירים את היעד אליו אתם נוסעים – עוררו אצל ילדכם גישה סקרנית לתרבות ולשפה ביעדכם. לימדו לומר שלום, תודה ובוקר טוב באנגלית ובשפה של המקום – אין כמו פנים מחייכות של נותן השרות כשהוא רואה את ילדיכם אומר את המילים האלה בשפת המקום. אתם מהווים דוגמא – הסקרנות שלכם תמשוך גם אותם לפרטים הקטנים והגדולים, לנופים לשמות ההרים והערים, לכתובות על החנויות, לבגדים, וגם לתמרורים – מה דומה ומה שונה – מה אומרים הסמלים החדשים? תנו להם לנסות לפענח – חווית הגילוי סוחפת. כל רגע שכזה הינו למידה חוויתית שלא תימחה .לכו לשוק, איכלו במקומות חדשים, דברו עם האנשים – ועודדו את ילדיכם להשתמש במילים שהם כבר מכירים על מנת להשתתף בשיחה – חווית ההצלחה תניע אותם לנסות שוב. תנו להם להזמין בעצמם גלידה או פיצה – ולא לשכוח לומר please and thank you  .

 

היפכו את המוכר לחדש ...
ישנם מותגים וסמלים בין לאומיים, מסעדות שנמצאות בכל מקום ומוכרות לכם בטעמם – אך זוהי חוויה אחרת בגלל השפה ובגלל הסביבה. ניתן להחיות את החוויות כשחוזרים ומזהים את הסמלים או המקומות כאן בארץ – וקוראים בשמם הזר – החיוך מובטח!
זוהי דרך ממש טובה וקלה לשנן את המילים החדשות שילדכם למד – שכן עוצמת החוויה הינה טריגר למידה משמעותי – נצלו אותו. נסו להזמין גלידה בארץ כפי שעשיתם בחו"ל. אני בטוחה ששיתוף הפעולה של הילד שול המוכר ילוו בחיוך והנאה.
השתמשו שוב ושוב במילות הברכה, בקשה מנומסת במסעדה , תחבורה ותמרורים, צבעים ,חפצים, מאכלים, מספרים ועוד. את כולם מזמנים אפילו הביקור במלון ,בחנות, ברכבת או במונית; ביטויים כמו : "may I have," "how much is," "what is," לספור ביחד – קומות במעלית, מוניות צהובות, אוניות גדולות בנמל – וכל דבר שמושך את העין. הגדילו וחזקו את תחושת הכוח ששימוש בשפה נותן לילדיכם. "הנה אתה יכול לבד" לגדולים יותר שביניהם – עודדו אותם ושאלו אותם מאוצר המילים שכבר למדו בבית הספר – אין כמו ההרגשה של אני יכול לבד.


גן חיות של חוויות ...
החיות תמיד משאירות רושם עז על ילדים – בכל מקום ובכל שפה – נצלו את הלמידה החוויתית לשנן וללמוד את שמות החיות באופן ידידותי במיוחד לילדים. קיראו את השלטים ואמרו את שמות החיות בשפת המקום ובאנגלית – אם באפשרותכם לבקר בגן חיות – זו תהיה חוויה מיוחדת במינה – לכל הגילאים.

נסיעה לחו"ל הינה חוויה חינוכית מדרגה ראשונה שכן היא מעוררת את כל החושים . כל מה שנלמד בבית או בכיתה – הופך לשימושי ואמיתי וכל מילה המתעוררת לחיים ומקבלת משמעות אמיתית אצל אדם שאינו דובר עברית – כוחה של השפה השנייה מתחזק. זהו שיעור אמיתי בביטחון עצמי ובצורך וברצון של הילד ללמוד ולשפר את השפה החדשה שבפיו – עד לטיול הבא.